USB Type-C چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

USB Type-C

اگر در چند سال گذشته لوازم الکترونیکی جدیدی نظیر لپتاپ یا گوشی های هوشمند خریداری کرده باشید، به احتمال زیاد این گوشی دارای پورت جدیدی است که برای شارژ و احتمالاً حتی صدا استفاده می شود. این پورت جدید به طور رسمی USB Type-C نامگذاری شده است.

USB Type-C

 

بیایید نگاهی بیندازیم که دقیقاً USB Type-C چیست و چه کاری می تواند برای ما انجام دهد.

در ابتدا یک تاریخچه سریع از این اتصالات را با یکدیگر مرور می کنیم.  تاریخچه اتصال USB با درگاه USB Type-A که احتمالاً هنوز هم در رایانه و لپ تاپ خود پیدا خواهید کرد به سال ۱۹۹۶ میلادی برمی گردد.

درگاه میکرو USB در سال ۲۰۰۰ به همراه USB 2.0 عرضه شد و برای اکثر قریب به اتفاق وسایل قابل حمل پورت اتصال انتخابی بود تا اینکه USB Type-C در سال ۲۰۱۴ عرضه شد.

USB Type-A ،USB Type-B ، Micro USB و USB Mini همه از اتصالات داخلی یکسانی برخوردار هستند (فقط شکل پورت در آنها متفاوت بود)، با کابل ها و پورت های ۳٫۰ دارای یک خط داده فوق العاده پرسرعت می باشند.

USB Type-C تعداد پین ها را از USB 3.0 تا ۳ برابر افزایش داده است و تعداد پین ها را به ۲۴ رسانیده است.

USB Type-C علاوه بر اینکه اولین طراحی برگشت پذیر است، تعداد پین ها را نیز گسترش می دهد و در نتیجه قابلیت های آن را نیز افزایش می دهد.

USB بیش از ۲۰ سال قدمت دارد، اما Type-C اولین کابل برگشت پذیر و بازسازی عمده استاندارد است.

علیرغم افزایش چشمگیر تعداد پین ها، USB Type-C یک کانکتور بسیار کوچک است که فضای کمتری نسبت به یک پورت USB micro-B قدیمی اشغال می کند.

تا حدودی می توان گفت به همین دلیل است که در تلفن های هوشمند به سرعت جایگزین شده است.

سرعت و توان داده ها

این طرح جدید پین دارای پیامدهایی هم در سرعت انتقال داده و هم در انتقال نیرو است. از نظر سرعت، USB Type-C برای ارائه همان سرعتهای USB 3.1 / Gen2 طراحی شده است که حداکثر ۱۰ گیگابایت بر ثانیه انتقال داده دارد. این دو برابر سریعتر از درگاه استاندارد USB 3.0 است که ۵ گیگابایت بر ثانیه و بیش از ۲۰ برابر سریعتر از سرعت داده ۴۸۰ مگابیت در ثانیه USB 2.0 ارائه می دهد.

سوئیچ USB Type-C باید این وضعیت پیچیده را ساده کرده باشد و اطمینان حاصل کند که دستگاه های جدیدتر همه با سریعترین سرعت ممکن کار می کنند.

همچنین به یاد داشته باشید که اگر از طریق کابل مبدل به پورت های سازگار نسل قبل وصل شوید (مانند Type-C به Type-A) ، به سرعت کمتر درگاه قدیمی محدود می شوید.

علاوه بر این، اتصال Type-C نیز توسط استاندارد Thunderbolt 3 استفاده می شود. Thunderbolt 3 انتقال داده های بسیار بالا حتی بالاتر از ۴۰ گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد. همچنین از انتقال ویدئو DisplayPort از طریق اتصال پشتیبانی می کند.

USB Type-C

نکته اصلی این است که دستگاه های USB Type-C باید انتقال داده و زمان شارژ سریعتر نسبت به مدل های قبلی ارائه دهند. با این حال، مشخصات دقیق به آنچه تولید کنندگان تصمیم به اجرای آن می گیرند بستگی دارد و ذاتاً با نوع پورت ارتباط ندارند.

علاوه بر قدرت و داده، USB Type-C برای پشتیبانی از طیف گسترده ای از حالت ها و استانداردهای مختلف نیز طراحی شده است و آن را به عنوان یک راه حل مناسب برای انتخاب فناوری ها قرار می دهد. تعداد زیادی از حالت های صوتی و تصویری پشتیبانی می شوند، اتصال را تنظیم می کند تا جایگزینی برای جک هدفون ۳٫۵ میلی متری و کابل HDMI شود.

USB-C از هر دو استاندارد صوتی و تصویری از طریق اتصال نیز پشتیبانی می کند.

ویدئو از طریق اتصال می تواند به اشکال مختلفی وجود داشته باشد ، این شامل استانداردهای HDMI ،superMHL و DisplayPort است. اینها از طریق Alternate Mode فعال می شوند که پین ​​داده های SBU و پرسرعت را برای استفاده با سایر استانداردها آزاد می کند. حالت HDMI Alt از طریق کابل مبدل در دسترس است و امکان رزولوشن ۴K، صدای فراگیر و حتی پخش محتوای سه بعدی را فراهم می کند.

با این وجود، همه این حالت ها به پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری اضافی پشت درگاه نیز نیاز دارند، بنابراین بررسی سازگاری دستگاه شما یک امر ضروری است.

در حالی که USB Type-C نام رسمی استاندارد است، با این وجود در بسیاری از مقالات در سراسر وب شما احتمالاً نامهای دیگری را نیز برای این استاندارد شنیده اید، اگرچه USB Type-C از نظر فنی دقیق تر است.

همانطور که در تمام موارد بالا مشاهده می کنید، USB Type-C یک اتصال پیچیده است و این مورد فقط در طراحی های فیزیکی آن مشهود نیست.

این استاندارد دامنه وسیع تری از پیاده سازی های ممکن را بیش از هر زمان دیگر فراهم می کند و از سرعت داده و سرعت انتقال و ویژگی های چندرسانه ای اضافی نیز پشتیبانی میکند.

اگر این مطالب برایتان سودمند واقع شده است، خوشحال می شویم از طریق بخش نظرات باعث دلگرمی ما باشید.

علی رامرودی
ارسال دیدگاه