منظور از “نمای محافظت شده” چیست؟

نمای محافظت شده

منظور از “نمای محافظت شده” چیست؟

برنامه‌هایی که از Office Suite خدمات می‌گیرند، گاهی اوقات پرونده‌های شما را در نمای محافظت شده باز می‌کنند. هم‌چنین ممکن است پیامی مشاهده کنید مبنی بر این‌که پرونده های شما در Protected View باز شده‌اند. اما نمای محافظت شده یا همان Protected View چیست؟ چه چیز خاصی در این مورد وجود دارد؟ برای یافتن جواب این سوالات با ما همراه باشید.

نمای محافظت شده چه کاری انجام می‌دهد؟

هدف اصلی Protected View این است که رایانه شما را ایمن نگه دارد و از ورود بدافزار به کامپیوتر جلوگیری کند. هکرها اغلب از فایل‌های مخصوص ساخته شده برای تزریق بدافزار به سیستم شما استفاده می‌کنند. وقتی Office تشخیص دهد پرونده‌ای که قصد بازکردن آنرا دارید مشکوک است ، به طور خودکار آن را در نمای محافظت شده باز می‌کند. این بدان معنی است که می‌توانید پرونده را باز کرده و مشاهده کنید‌، اما نمی‌توانید آن را ویرایش کنید. اگر پرونده خراب یا مشکوک باشد، ممکن است گاهی اوقات این هشدار ظاهر شود.  با این حال، اگر به منبعی که فایل را از آن دانلود کرده‌اید اعتماد دارید و می‌خواهید آن فایل را که باعث ایجاد این هشدار امنیتی شده است ویرایش کنید، می‌توانید ویرایش را فعال کنید. قبل از انجام این کار، همه موارد را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید پرونده مخرب نباشد.

نحوه خروج از نمای محافظت شده

اگر یک نوار هشدار زرد رنگ دریافت کردید، روی نوار پیام کلیک کنید و Enable Editing را انتخاب کنید.

نمای محافظت شده

اگر این هشدار با نوارد قرمز رنگ همراه بود، روی File کلیک کنید و ویرایش به هر حال را انتخاب کنید.

  • نحوه ویرایش تنظیمات نمای محافظت شده

اگر احساس می‌کنید که تنظیمات صفحات نمایش و هشدارهای فعال شده آن خیلی زیاد است، می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید.

  1. روی File کلیک کرده و گزینه‌ها را انتخاب کنید.
  2. سپس گزینه Trust Center را انتخاب کنید.
  3. روی Trust Center Settings کلیک کنید.نمای محافظت شده

Protected View را انتخاب کرده و گزینه‌های مورد نظر خود را فعال کنید.

نمای محافظت شده

  • نمای محافظت شده در Adobe Acrobat Reader

Adobe Acrobat Reader از ویژگی Protected View مشابه Office برخوردار است. گزینه امنیتی فقط برای کاربران ویندوز در دسترس است. یک لایه امنیتی اضافی به پرونده‌های PDF شما اضافه می‌کند. در واقع، Acrobat Reader فایل‌های PDF شما را در یک محیط باز می‌کند. این بدان معنی است که هیچ بدافزاری نمی‌تواند بر روی دستگاه شما تأثیر بگذارد. بخاطر داشته باشید که هکرها اغلب ترجیح می‌دهند فایل‌های را به صورت کاملا مخفیانه وارد رایانه کاربران کنند. متأسفانه، نمای محافظت شده در آکروبات به طور پیش فرض غیرفعال است. برای فعال کردن ویژگی:

  1. روی تنظیمات برگزیده -> دسته بندی ها -> امنیت (پیشرفته) کلیک کنید.
  2. بر روی  کلیک کنید.
  3. نمای محافظت شده را برای همه پرونده‌ها فعال کنید.

نمای محافظت شده

  • ایمن بودن بهتر از اظهار پشیمانی است

تا حد امکان سعی کنید پرونده‌های خود را از مکان‌های نا امن بارگیری نکنید. ایمیل‌های مشکوک را باز نکنید و فایل‌های ارسال شده به عنوان پیوست را بارگیری نکنید. آنها ممکن است شامل بدافزارهایی باشند که می‌توانند به رایانه شما آسیب برسانند. تمامی اینکارها برای حفاظت از شما و اطلاعاتتان است. برنامه‌های آفیس و Adobe در صورت مشکوک بودن فایل‌های مربوطه به بدافزار، پرونده‌ها را در Protected View باز می‌کنند. هکرها اغلب از فایلهای مخرب برای آلوده کردن رایانه شخصی شما یا سرقت اطلاعات جهت ورود به سیستم شما استفاده می‌کنند. رعایت یک نکته بسیار مهم است. همه پرونده‌هایی را که مشکوک به نظر می‌رسند حذف کنید، به خصوص اگر فرستنده را نمی‌شناسید. سپس یک اسکن آنتی ویروس عمیق انجام دهید. امیدواریم این مطلب مورد رضایت شما قرار گرفته باشد. خوشحال می‌شویم از سایر مطالب موجود در وبلاگ بازدید نمایید.

علی رامرودی
ارسال دیدگاه