نکاتی برای محافظت از رایانه شخصی در برابر بدافزارها و هکرها

بدافزار

آیا لپ تاپ شما با ویروس یا بدافزار دسته و پنجه نرم می­‌کند؟ آیا متوجه فعالیت مشکوکی در رایانه شخصی خود شده‌اید؟ اگر چنین است، در اینجا چند نکته برای محافظت از رایانه شخصی در برابر هکرها و بدافزارها آورده شده است.

  • نرم افزار ضد ویروس را نصب و آنرا بطور مرتب به‌روز کنید

آنتی ویروس

نصب نرم افزار ضد ویروس یکی از رایج ترین نکاتی است که اکثر مردم به آن توجهی ندارند. بسیاری از افراد حتی از این نرم افزارها آگاهی لازم را ندارند. برای جلوگیری از هکرها و بدافزارهای سیستم شخصی، گزینه های زیادی وجود دارد و برنامه های زیادی برای نصب وجود دارد. با یک جستجو ساده در اینترنت می‌توانید ضدویروس خوبی پیدا کنید.

  • ویندوز را به روز نگه دارید

آپدیت ویندوز

مجرمان اینترنتی اغلب راه‌های جدیدی برای خراب کردن سیستم ویندوز و سرقت اطلاعات حساس شما پیدا می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید ویندوز خود را به‌روز نگه دارید. اگرچه ویندوز از قبل دارای ویژگی‌های امنیتی داخلی است ولی با گذشت زمان باید ویندوز را به‌روز نگه داشت. به همین دلیل مایکروسافت هر چند وقت یکبار آپدیت‌هایی را برای ویندوز ارائه می‌­دهد.

  • فایروال ویندوز را روشن کنید

فایروال

ویندوز دارای ویژگی “فایروال” است که از حمله هکرها به سیستم شخصی شما از طریق اینترنت جلوگیری می‌کند. شما می­‌توانید این کار را با بررسی تنظیمات آن از طریق تایپ کردن ‘check firewall‘ در کادر جستجوی منوی ویندوز انجام دهید. سپس وضعیت فایروال را از نتایج انتخاب کنید. اگر ۳ چراغ سبز وجود داشته باشد، این بدان معنی است که دیوار آتش به طور معمول کار می‌کند.

  •  از آخرین نسخه مرورگر وب استفاده کنید

ویندوز10

مرورگرهای وب حیاتی‌ترین قسمت برنامه‌های وب هستند. مانند هر نرم افزار دیگر، ممکن است آنها حاوی ایراد یا ویروس باشند. هکرها می‌توانند به سرعت به آن نفوذ کنند و از این روش دست به کارهای خرابکارانه می­‌زنند. پس از به خطر افتادن مرورگر، یک هکر می‌تواند همه مواردی را که تایپ می‌کنید، از رمزهای عبور گرفته تا ذخیره اطلاعات شخصی، کنترل کند.

  • هرگز بر روی ایمیل جعلی کلیک نکنید

ایمیل جعلی

ایمیل‌های جعلی ایمیل‌هایی هستند که از یک سرویس یا فعالیت ناشناخته می‌آیند و هدف آنها سرقت اطلاعات شخصی شماست. این ایمیل جعلی هستند و در صندوق هرزنامه ایمیل شما قرار می‌­گیرند. اگر روی یکی از این ایمیل های فیشینگ کلیک کنید، ویروس به رایانه شما آسیب می‌رساند. به همین دلیل است که همیشه باید مراقبت لازم را به عمل بیاورید.

  • از یک ابزار حذف بدافزار استفاده کنید

ابزار بدافزار

اگر متوجه فعالیت مشکوکی در مورد فعالیت برنامه ای شده اید و نرم افزار ضد بدافزار شما آن را تشخیص نمی‌دهد، باید دو مرحله را بگذرانید:

  1.  نصب و اجرای ابزار حذف بدافزار از مرکز بارگیری خود ویندوز
  2.  اجرای برنامه مورد نظر و اسکن سیستم

امیدواریم با انجام این کارها، بدافزار از بین برود.

  • از سی دی ریکاوری استفاده کنید

سی دی ریکاوری

اگر لپ تاپ شما هنوز به ویروس یا بدافزار آلوده است و نمی توانید جدیدترین برنامه نرم افزارهای مخرب را پیدا کنید، ممکن است با یک سی دی بازیابی این مشکل حل شود. زیرا بدافزار می‌تواند در ویندوز مخفی شود و به راحتی پاک نمی شود. بهترین راه حل این است که CD ریکاوری را بارگیری و رایت کنید. عملیات ریکاوری باید بتواند بدافزار را از بین ببرد و برابر حملات هکرها مقاوم باشد.

  • هرگز روی پیوندهای ناشناخته کلیک نکنید

ایمیل ناشناخته

وقتی با هر پیوندی که ناشناخته یا دارای فعالیت مشکوکی است برخورد می­‌کنید، هرگز بر روی آن کلیک نکنید، زیرا این پیوندها حاوی ویروسی هستند که می‌تواند رایانه شما را دچار مشکل کند.

با رعایت نکات گفته شده در بالا، محافظت از رایانه شخصی در برابر هکرها و بدافزارها تا حد بسیار زیادی امکان پذیر است. از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

علی رامرودی
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
ارسال دیدگاه