چرا “هکرها” و “هک ها” همیشه بد نیستند؟

هر “هک” که اتفاق می‌افتد چیز بدی نیست و هر هکری هم لزوما یک مجرم نیست. در حقیقت‌، بسیاری از هکرها، بسیاری از وبسایت ها و شرکت ها را از دست بازیگران مخرب دنیای اینترنت نجات دهند. در اینجا نحوه شروع اصطلاحات مختلف دنیای هک را توضیح خواهیم داد.

اصطلاحات مختلف دنیای هک

  • بی طرفی هک کردن

وقتی بیشتر مردم به هکرها فکر می‌کنند‌، احتمالاً به فکر افرادی می‌افتند که سعی می‌کنند به وب سایت ها دست برد بزنند‌، کارت های اعتباری را بدزدند و به دولت ها حمله کنند. ممکن است کسی را با کت تیره و عینک آفتابی تصویری کنید که هنگام پایین آوردن شبکه برق به صفحه ای پر از صفر و یک خیره شده است.

عمل هک کردن به طور کلی امری خنثی است. کلمه “هک”‌، احتمالاً اولین بار در M.I.T. در سال 1955 رایج شد. در اصل‌، این اصطلاح فقط به “کار کردن” روی یک مشکل فناوری به روش خلاقانه اشاره داشت، اما امروزه  اصطلاح هک به طور گسترده به استفاده از تخصص و دانش فنی برای دستیابی به محدودیت دسترسی به سیستم محاسبات اشاره دارد. هدف از هک کردن می‌تواند غیرقانونی باشد‌، مانند سرقت اطلاعات شخصی یا کاملاً بالاتر از حد مجاز‌، مانند کسب اطلاعات مهم در مورد یک عملیات جنایی.

متداول ترین نوع هک که گزارش شده و در رسانه ها به تصویر کشیده شده را میتوان با عنوان “هک امنیتی” شناخت. این نوع هک است که با جستجوی نقاط ضعف امنیتی یا سو استفاده از نفوذ به یک سیستم رایانه ای یا شبکه انجام می‌شود. هک امنیتی می‌تواند توسط افراد‌، گروه ها‌، سازمان های دولتی‌، شرکت ها یا دولت های ملی انجام شود. جوامع بسیاری وجود دارند که پیرامون هک امنیتی شکل گرفته اند‌، برخی از آنها در زیر زمین قرار دارند.

  • هکرها در رسانه ها

شاید بتوان رسانه ها را  بزرگترین دلیلی دانست که بسیاری از مردم فکر کنند همه هکرها شرور هستند. هم در اخبار و هم در تصاویر خیالی‌، تقریباً همیشه نشان داده می‌شود که هکرها سارقانی هستند که مرتباً قانون را زیر پا می‌گذارند. بیشتر خبرهای مربوط به هکرها شامل جنگ دولت های ملی با یکدیگر‌، نقض داده های آنلاین و فعالیت شبکه های هک زیرزمینی است. به عنوان مثال‌، یکی از پرطرفدارترین هک ها در دهه گذشته هک شدن بر روی Sony Pictures بود که منجر به نشت ایمیل ها‌، مشخصات شخصی و فیلم های آینده شد.

یک نمونه مشهور فیلم Hackers در سال 1995 است که در آن گروهی از دانش آموزان دبیرستان با هک یک شرکت بزرگ میلیون ها دلار سرقت می‌کنند. این تصویر به طرز باورنکردنی غیرواقعی است‌، اما این فیلم ها همچنان یک ایده مشترک در مورد ظاهر هک شدن هستند. نوع دیگری که به طور معمول در رسانه ها گزارش می‌شود‌، هکتیویسم است که با استفاده از هک‌، مسائل اجتماعی را برملا می‌کند. در حالی که Anonymous و دیگر گروه های هکتیست وجود دارند و کاملاً فعال هستند‌، بدون شک گزارش گسترده و هیجان انگیز در مورد آنها به تصویر محبوب هک کمک کرده است.

  • کلاه سفید‌، سیاه و خاکستری

اصطلاحات مختلف دنیای هک

در دنیای هکرهای امنیتی سه نوع اصلی هکر وجود دارد: کلاه های سفید‌، سیاه و خاکستری.

هکرهای کلاه سفید که هکرهای اخلاقی نیز نامیده می‌شوند‌، با استفاده از تخصص فنی خود نقاط ضعف موجود در سیستم ها را کشف کرده و در برابر حملات از آنها محافظت می‌کنند. شرکت ها و تیم های امنیتی اغلب آنها را استخدام می‌کنند تا به دنبال ضعف های امنیتی و استفاده های احتمالی علیه زیرساخت های رایانه ای خود باشند. کلاه سفیدها اغلب در فعالیتی به نام “تست نفوذ” شرکت می‌کنند‌، جایی که آنها سعی می‌کنند حمله سایبری به سیستم را به همان روشی که ممکن است یک هکر مخرب باشد‌، انجام دهند. این به شرکت ها کمک می‌کند تا در برابر حملات احتمالی پادمان هایی ایجاد کنند.

هکرهای کلاه سیاه کسانی هستند که از دانش خود برای اهداف مخرب استفاده می‌کنند. آنها صریحاً برای اهداف مجرمانه مانند سرقت کارتهای اعتباری یا اسرار دولتی هک می‌کنند. هکرهای جنایتکار اغلب در در این دسته قرار می‌گیرند و بخشی از شبکه های گسترده جنایی هستند. آنها اقداماتی از جمله فیشینگ‌، باج افزار و سرقت داده ها را انجام می‌دهند. اینها هکرهایی هستند که اغلب در رسانه ها به تصویر کشیده می‌شوند.

هکرهای کلاه خاکستری در بین کلاه سفید و کلاه سیاه قرار دارند و در یک منطقه خاکستری اخلاقی و قانونی فعالیت می‌کنند. آنها اغلب مستقل هستند و برای هیچ شرکت خاصی کار نمی‌کنند. این هکرها معمولاً یک سو استفاده را کشف می‌کنند و سپس به یک شرکت می‌گویند که این چیست و چگونه می‌توان آن را با پرداخت هزینه اصلاح کرد.

هک غیر امنیتی

اصطلاحات مختلف دنیای هک

علاوه بر هک امنیتی‌، انواع دیگری از انجمن های هک نیز وجود دارد. یک مورد بزرگ جامعه هک دستگاه است که شامل تغییر ابزارهای مختلف مصرف کننده برای انجام وظایف یا اجرای نرم افزاری است که برای اجرا طراحی نشده اند. برخی از هک های دستگاه های معروف بر روی iOS و در اندروید ریشه دوانده اند و به کاربران اجازه می‌دهد کنترل قابل توجهی بر دستگاه های خود داشته باشند. نوع دیگری از هک شامل تغییر کنسول های بازی برای اجرای homebrew است که برنامه هایی هستند که توسط علاقه مندان ایجاد شده اند.

گروه دیگر جامعه بزرگتر توسعه نرم افزار و برنامه نویسی هستند که از کلمه “هکر” برای توصیف خود نیز استفاده می‌کنند. بسیاری از سازمان های معتبر میزبان رویدادهایی به نام “hackathons” هستند‌، جایی که تیم هایی از برنامه نویسان‌، طراحان و مدیران در مدت زمان محدودی از ابتدا تا انتها نرم افزار تولید می‌کنند.

امیدوارم از این مقاله نهایت لذت را برده باشید. خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

Source:HowToGeek

علی رامرودی
ارسال دیدگاه