آنچه که باید از Quick Charge 3.0 بدانید

Quick Charge 3.0

 

فناوری شارژ سریع برای کاربر موبایل یک ویژگی بسیار مفید است. کوالکام (Qualcomm) به تازگی فناوری جدید Quick Charge 3.0 خود را اعلام کرده و نوید بهبودهای بیشتری را در مدار شارژ سریع نسل قبلی خود داده است. بنابراین بیایید دقیقاً موارد جدید را تجزیه و تحلیل کنیم.

شارژ سریع چیست؟

اگر اولین بار است که واژه شارژ سریع به گوشتان می خورد، بهتر است اینگونه آنرا برایتان معرفی کنیم:

تلفن هوشمند شما خیلی سریعتر از گوشی هایی که فاقد این فناوری هستند، شارژ می شود.

در ساده ترین سطح تعریف، شارژ سریع اجازه می دهد تا سطح بالایی از جریان به باتری منتقل شود و در نتیجه گوشی شما سریعتر از قبل شارژ شود.

با این حال، تلفن و شارژر باید با ولتاژ و جریان شارژ یکسان همخوانی داشته باشند. بعنوان مثال ممکن است تلفن شما از شارژ با ولتاژ ۹ ولت / ۲ آمپر پشتیبانی کند، اما اگر فقط یک شارژر ۱ آمپر داشته باشید، روند کار طولانی تر می شود.

به همین ترتیب، اتصال شارژر ۲ آمپری به تلفنی که فقط ۰٫۷ آمپر را بپذیرد، روند شارژ آن را سریعتر نمی کند.

پس می توان نتیجه گرفت که فقط با استفاده از یک شارژر جریان مشابه می توان یک دستگاه را سریعتر شارژ کرد.

شارژ سریع، مانند فناوری های مشابه سایر شرکت ها، برای بهینه سازی انتقال انرژی در مراحل اولیه شارژ طراحی شده است و به کاربران امکان می دهد بعد از مدت کوتاهی دستگاه خود را با ظرفیت باتری مناسب از برق جدا کنند.

کوالکام افتخار می کند که می تواند برخی از دستگاه ها را فقط در مدت ۳۵ دقیقه تا ۸۰ درصد شارژ کند، اما بسیار نادر است که این شرکت در مورد زمان شارژ کلی صحبت کند، زیرا به راحتی قابل توجیه نیست.

انتقال برق در مراحل آخر شارژ باتری بدون توجه به فناوری شارژ انجام می شود، به همین دلیل Quick Charge می تواند باتری شما را به سرعت ۵۰ درصد یا بیشتر برساند، اما شارژ کامل تلفن هوشمند شما بیش از یک ساعت طول می کشد.

 

Quick Charge 3.0

Quick Charge 3.0

کوالکام ادعا می کند با استفاده از فناوری Quick Charge 3.0  زمان شارژ گوشی های هوشمند را به یک چهارم کاهش داده است و به بیانی دیگر زمان شارژ گوشی های هوشمند را  به چهار برابر افزایش داده است.

مهم ترین ویژگی نسخه ۳٫۰ شارژ سریع، فناوری INOV (مذاکره هوشمند برای ولتاژ بهینه) است که امکان تنظیم دقیق خروجی برق و چرخه شارژ بهینه تر را فراهم می کند همچنین باتری های مختلف به ولتاژهای مختلف شارژ نیاز دارند.

نسخه ۲٫۰ این فناوری از چهار حالت در سطوح مختلف قدرت، ۵ ولت / ۲ آمپر، ۹ ولت / ۲ آمپر، ۱۲ ولت / ۱٫۶۷ آمپر و یک گزینه ۲۰ ولت پشتیبانی می کند.

Quick Charge 3.0’s INOV با دستگاه ارتباط برقرار می کند تا ولتاژهای بین ۳٫۲ تا ۲۰ ولت را با افزایش ۲۰۰ میلی ولت درخواست کند و امکان انتخاب ولتاژ بیشتری را فراهم کند.

INOV این مزیت اضافه شده را دارد که می تواند ولتاژ شارژ را روی چرخه شارژ باتری تنظیم کند. در ابتدا که میزان شارژ گوشی بسیار کم است سرعت شارژ بسیار زیاد است و با شارژ دستگاه میزان سرعت کاهش می یابد ، به همین دلیل است که برای شارژ ۲۰ درصد آخر مدت زمان بیشتری نسبت به اولین بار طول می کشد.

کوالکام اظهار دارد که فناوری جدید این شرکت به گوشی های هوشمند این امکان را می دهد تا ولتاژ کافی برای رسیدن به جریان شارژ مورد نظر را داشته و در نتیجه کارایی را به حداکثر برساند.

Quick Charge 3.0

فناوری Quick Charge 3.0  برای دستگاه بسیار مفید است زیرا با اعمال کنترل بیشتر بر روی روند شارژ، باعث می شود انرژی کمتری اتلاف شود و در نتیجه گرمای کمتری هنگام شارژ تولید شود.

کوالکام اظهار داشت که نسخه ۳٫۰ تا ۳۸ درصد بیشتر از ۲٫۰ کارایی دارد که صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی دارد.

صرفه جویی در مصرف انرژی در واقع ویژگی اصلی Quick Charge 3.0 است.

اگرچه کوالکام از Quick Charge در تمام SoC های جدید خود پشتیبانی می کند اما تولیدکنندگان گوشی های هوشمند و تبلت هنوز به تولید مدارهای لازم برای استفاده از این فناوری دست نیافته اند.

اگر این مطلب برایتان مفید واقع شده است، خوشحال می شویم آنرا با دیگران به اشتراک بگذارید.

علی رامرودی
ارسال دیدگاه